Menu

 Avtor: Sergio Fortes Za trenutek si predstavljajte, da vodilni delavec skliče poseben sestanek in potem, ko prinese umivalno skledo in brisače, začne umivati noge svojim zaposlenim. Takšen prizor bi se v poslovnem svetu zdel v najboljšem primeru zelo čuden, če ne celo neverjeten. Pa vendar, ko v Svetem pismu beremo pripovedi o življenju Jezusa Kristusa, vidimo, da je storil prav to. In to je bilo takrat prav tako šokantno, kot bi bilo danes. 

Jezus je svojo skupino dvanajstih učencev vodil tri leta. Takrat tega še niso vedeli, vendar se je Njegovo delo na zemlji bližalo koncu. Odločil se je, da jim bo dal zelo jasno in hkrati presenetljivo nazorno lekcijo. Jezus je vzel skledo, brisačo in vodo ter začel umivati noge svojih učencev, kot je opisano v Janezu 13:4-17. Umivanje nog je bilo v tistih časih običajno, saj so bile poti, po katerih so ljudje potovali, prašne ali blatne, vendar so to nalogo vedno opravljali ponižni služabniki in ne voditelji. 

Si lahko predstavljate ta prizor? Neprijetna tišina, ki je napolnila sobo, in prestrašeni, nezaupljivi pogledi, ki so si jih izmenjali Jezusovi učenci. Nazadnje je eden izmed njih, Peter, ki je bil znan po svoji vzkipljivosti, svoj šok pretvoril v besede ponižnega kljubovanja: “Ne boš mi umival nog, nikoli ne!” (Janez 13:8). Jezus mu je odgovoril: “Če te ne umijem, nimaš deleža z menoj.” Jezusov namen je bil dati neizbrisen zgled, kako naj pravi voditelji služijo tistim, ki jih vodijo. 

V današnjem poslovnem svetu pogosto opažamo zastrašujočo spremembo, ko se ljudje vzpenjajo po poslovni lestvici. Posamezniki, ki so bili nekoč dobrodušni, obzirni in prilagodljivi, se z vzpenjanjem po hierarhični lestvici korenito spremenijo. Postanejo nevljudni, nesramni, arogantni in nedostopni ter pozabijo na sodelavce, ki so jih pustili za seboj. Vidijo le tisto, kar hočejo in koga hočejo. 

Na kateri točki vzpona pride do te “metamorfoze”? Alpiniste pogosto prizadene višinska bolezen, katere posledice so uničujoče. V razredčenem zraku lahko omejena količina kisika povzroči resne duševne težave, ki so včasih nepopravljive. Morda pride do nečesa podobnega tudi na poslovni lestvici? 

Vzroke za tako korenite spremembe, ki jih doživljajo vzpenjajoči se voditelji, lahko pripišemo eni od treh najpogostejših slabosti, ki prizadenejo vodje: MÔČI. Drugi slabosti, o katerih so pisali številni vplivni ljudje, sta denar in seks, vendar bi bili to temi za drugič. Za zdaj si oglejmo moč in jo opišimo kot zmožnost namernega in včasih tudi samovoljnega izvajanja oblasti. 

Voditelji, ki so omamljeni od prestiža in moči, s katero razpolagajo, uporabljajo pristop “ukazujem – ubogaj”. Ne dopuščajo možnosti za razpravo, debato ali spor. V najslabšem primeru ti voditelji podležejo skušnjavi, ki sega nazaj v rajski vrt, opisan v prvem poglavju Prve Mojzesove knjige – začetne knjige Svetega pisma. “Postala bosta kot Bog,” je skušnjavec rekel Adamu in Evi (1 Mz 3:5). 

Vladarji, politiki, birokrati, predsedniki, izvršni direktorji, menedžerji – vse lahko zapelje ta nenehna želja po moči. Zato je bilo eno zadnjih dejanj Jezusa iz Nazareta, preden je bil izdan in križan, umivanje nog tistim, ki jih je vodil, celo Judi, ki ga je kmalu zatem izdal. 

Si lahko predstavljate, da bi se takšen prizor – ali enakovredno dejanje – zgodil tam, kjer delate? Če ste na vodstvenem položaju, ali bi ga lahko opravili iskreno? Pregovori 22:4 nam ponujajo pogled, o katerem je vredno razmisliti: “Plačilo krotkosti in strahu Gospodovega je bogastvo in čast in življenje” (Chraskov prevod). Iskrena ponižnost in pripravljenost služiti tistim, ki jih vodimo – to je moč, ki navdihuje ekipo k odličnosti! 

O avtorju
Sergio Fortes je svetovalec na področju strateškega menedžmenta, inštruktor in mentor. Bil je aktivni član organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija) v Braziliji že več kot 20 let usklajuje prevajanje Ponedeljkove mane v portugalščino. Predan je Jezusu v Njegovem velikem poslanstvu pridobivanja učencev. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Ste poznali zgodbo o Jezusu Kristusu, ki je svojim učencem umival noge? Vedoč, da so ta običaj ponavadi opravljali ponižni služabniki, kako si predstavljate, da so se učenci odzvali? 
  2. Ste bili kdaj priča, da je neki vodja na delovnem mestu storil kaj podobnega – če že ne dejanskega umivanja nog, pa kakšen dokaz, da služi na nesebičen način? Če je tako, opišite situacijo in odziv, ki je sledil. 
  3. Pisec opisuje, kako nekateri ljudje, ko se povzpnejo po podjetniški lestvici ali organizacijski hierarhiji, povsem spremenijo odnos do ljudi, s katerimi so nekoč delali. Ali ste to kdaj opazili? Ali menite, da je to upravičeno? Zakaj ali zakaj ne? 
  4. Kakšen je po vašem mnenju učinek vodje, ki kaže pristno ponižnost in skrb do tistih, za katere je odgovoren? Kaj se vam zdi bolj učinkovito – pristop “ukazujem – ubogaj” ali ponižna drža služenja drugim? Pojasnite svoj odgovor. 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate) Pregovori 11:2; 15:33; 16:18; 21:24; 28:2; Marko 10:42-45; Filipljanom 2:3-4 

Izziv 

Gojiti pristnega duha ponižnosti in razvijati odnos, ki daje prednost drugim, je lahko težavno. Če si to želite, bi vam lahko bila podpora drugih zelo koristna. S kom bi se lahko povezali v tem prizadevanju – z eno ali več osebami, ki jih dobro poznate in jim zaupate ter jih lahko prosite, da vas spodbujajo – in da jih v zameno spodbujate vi? Kako lahko začnete še danes? 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!