Menu

Avtor: Austin Pryor – V mnogih letih dela kot naložbeni svetovalec mi je bilo pogosto zastavljeno vprašanje: “Katera je največja finančna napaka, ki jo delajo vlagatelji?” Moj odgovor je vedno enak: pri upravljanju svojega denarja ne upoštevajo svetopisemske modrosti in namesto tega sledijo posvetni modrosti.

Ali verjamete to? Ali ste kdaj pomislili, da boste, če kot svoje vodilo uporabljate varovalna svetopisemska načela, s svojimi finančnimi sredstvi upravljali bolj modro in preudarno, hkrati pa poveličevali Boga? Sam to verjamem, ker tako živim. Od začetka sedemdesetih do sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja sem se pri sprejemanju finančnih odločitev zanašal predvsem na svoje sposobnosti in razum. Mojih uspehov je bilo veliko, neuspehov pa še več.

Konec osemdesetih let pa sem se soočil s svojimi omejitvami in se obrnil k naukom Larryja Burketta, ki je takrat bil vodilni glasnik tega, kako pomembno je, da kristjani pri upravljanju financ uporabljajo napotke iz Svetega pisma. Ko sem uskladil svojo pot z Božjo voljo, sem tako postavil temelje za prihodnji finančni uspeh. Tukaj navajam nekaj teh načel, za katera sem ugotovil, da delujejo ne glede na to, ali imate veliko vere ali pa malo:

Pri sprejemanju odločitev moramo predvsem upoštevati Božjo modrost. Načela, ki nam jih je dal Bog, so praktična in relevantna, in so pogosto v nasprotju s konvencionalno “modrostjo”. “Vse Pismo je navdihnjeno od Boga in koristno za poučevanje, svarjenje, za poboljševanje in vzgojo v pravičnosti” (2 Tim 3:16).

Za svoje odločitve moramo prevzeti osebno odgovornost. Ne moremo pričakovati, da bodo težke odločitve namesto nas sprejemali drugi. Naša odgovornost je, da sprejemamo strokovno podprte finančne odločitve, ki so v skladu z učenjem Svetega pisma. “Seveda se od oskrbnikov zahteva, da so zanesljivi” (1 Korinčanom 4:2).

Dolg je lahko zasužnjujoč in se mu je treba izogibati, če je le mogoče. Ne glede na to, ali gre za posameznika, podjetje ali narod, lahko dolg uniči svobodo in blaginjo, odvzame neodvisnost in zmanjša možnosti, kaj lahko storimo s finančnimi sredstvi, ki jih bomo zaslužili v prihodnosti. “Bogati ukazuje revežem, kdor si izposodi, je hlapec upniku” (Pregovori 22:7).

Modro je ohranjati ustrezno ravnovesje med tekočo porabo in dolgoročnim varčevanjem.Naše odločitve o porabi naj vedno spremlja zavedanje, da bo del teh sredstev morda potreben v prihodnosti. Če bomo vse porabili zdaj, ne bomo imeli ničesar za prihodnje potrebe in nujne primere. “Dragocen zaklad in olje sta v hiši modrega, ponorel človek ju pogoltne” (Pregovori 21:20).

Vlagati moramo dosledno in s skrbno premišljeno strategijo. Nekateri ljudje vlagajo impulzivno, od trenutka do trenutka, namesto da bi načrtno oblikovali modro strategijo in se je držali. “Zamisli pridnega prinašajo vedno dobiček, kdor je zaletav, pa je vedno v pomanjkanju” (Pregovori 21:5).

Pri naložbah se moramo zanašati na diverzifikacijo. Prepogosto se zgodi, da vlagatelji preveč pozornosti namenjajo tržnim ciklom in se ujamejo v past nepredvidljivih sprememb. Diverzifikacija je dobro sredstvo za obvladovanje tveganja in zaščito kapitala. “Daj delež sedmim ali tudi osmim, ker ne veš, kakšno zlo bo prišlo nad deželo” (Pridigar 11:2).

Ko “obnavljamo svoj um”, kot pravi Pismo Rimljanom 12:2 – če uporabljamo zgoraj navedena in druga preverjena svetopisemska načela ter jih dosledno upoštevamo, smo lahko prepričani, da se bomo pametno odločali o porabi, varčevanju in naložbah.

O avtorju
Austin Pryor ima več kot 40 let izkušenj v svetovanju investitorjem in je ustanovitelj organizacije Sound Mind Investing. Napisal je knjigo The Sound Mind Investing Handbook (Priročnik za zdravo investiranje), ki je bila dobro sprejeta pri uglednih krščanskih učiteljih – prodanih je že več kot 100.000 izvodov. Austin živi v Louisvillu v Kentuckyju, ZDA, s svojo ženo Susie. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Tudi če niste finančni strokovnjak, kaj je po vašem mnenju bila največja napaka, ki jo vlagatelji delajo, preden ste prebrali to ponedeljkovo Manno? Zakaj ste bili tega mnenja?
  2. Če pogledate svojo lastno prakso porabe, varčevanja in vlaganja, kakšen pristop ali strategijo ste uporabili? Ali menite, da je bila vaša metodologija učinkovita? Pojasnite svoj odgovor.
  3. Kaj menite o priporočilu, naj pri upravljanju z denarjem in sprejemanju finančnih odločitev uporabljamo zapovedi iz Svetega pisma? Ali se strinjate s trditvijo, da so svetopisemska načela praktična in relevantna ter da lahko postavijo temelje za prihodnji finančni uspeh? Zakaj ali zakaj ne?
  4. Katero od navedenih načel se vam zdi najbolj pomembno? Zakaj menite, da se veliko ljudi upira upoštevanju teh načel pri upravljanju svojih financ?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate)

Pregovori 3:27-28; 11:24-25; 14:31; 15:16; 22:2; 22:26-27; Matej 6:19-21; 6:33; 1 Timoteju 6:6

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!