Menu

Avtor: Robert J. Tamasy – Živimo v nenavadnem času. Vse bolj se zdi, da ljudje niso pripravljeni prevzeti odgovornosti za svoje odločitve in dejanja. Nekateri za to krivijo druge – ljudi, določene institucije ali družbo na splošno – in prevzemajo vlogo žrtve. Če jim ne uspe, menijo, da za to niso krivi sami, ampak “sistem” ali nekdo drug. Dejstvo pa je, da smo za večino tega, kar se nam dogaja, dejansko odgovorni sami. Če nam ne uspe ali ne izpolnimo svojih ciljev ali želja, ni nihče drug kriv, razen nas samih.

Helen Keller je zaradi bolezni izgubila vid in sluh, ko je bila stara le 19 mesecev. Vendar je s pomočjo predane inštruktorice Anne Sullivan premagala svojo invalidnost in postala pisateljica, zagovornica pravic invalidov in predavateljica. Ena od njenih prednosti je bila, da nikoli ni iskala izgovorov; namesto tega je lahko izjavila: “Tega, kar iščem, ni tam zunaj. Je v meni.”

Svetovalec za vodenje Tim Kight je navedel Helen Keller kot primer in dejal: “Zdravniki vas ne naredijo zdrave. Strokovnjaki za prehrano vas ne naredijo vitke. Učitelji vas ne naredijo pametne. Trenerji vam ne dajo dobre kondicije. Pomagajo vam, vendar morate prevzeti odgovornost in opraviti delo.”

To vidimo vsak dan v poslovnem svetu. Da bi dobili službo, moramo običajno najprej izpolniti življenjepis, napisati prošnjo in opraviti razgovor. Če želimo nekaj prodati, moramo komunicirati s potencialnimi kupci in jih seznaniti z vrednostjo in prednostmi našega izdelka ali storitve. Če si želimo zaslužiti napredovanje ali povišanje plače, moramo dokazati, da smo tega vredni. Kot pravi Kight, prevzeti moramo odgovornost in opraviti delo.

Sveto pismo ima o tem veliko povedati. Na primer, potrjuje vrlino poštenega dela. “Kajti ko smo bili pri vas, smo vam dali tole navodilo: kdor noče delati, naj tudi ne jé” (2 Tesaloničanom 3:10). Že pred 2000 leti nas je Sveto pismo učilo: “Nič ni zastonj.”

Lahko občudujemo sodelavca, ki zna učinkovito povezovati svojo vero z delom, vendar se bomo morali potruditi, če hočemo doseči isto. “Potrudi se, da se boš pred Bogom izkazal za preizkušenega, za delavca, ki se mu ni treba sramovati in ki pravilno ravna z besedo resnice” (2 Timoteju 2:15). “Beseda resnice” – Božja resnica, kot je razodeta v Svetem pismu – do nas ne pride z osmozo. Čas moramo posvetiti branju Svetega pisma, ga preučevati, o njem razmišljati in si ga zapomniti, da bi ponotranjili njegove resnice in načela za praktično uporabo.

Hkrati pa moramo, da bi postali dosledni in plodni “Kristusovi ambasadorji” (2 Korinčanom 5:20), tudi razumeti, da imamo sicer pomembno vlogo pri svojem uspehu, vendar jo ima tudi Bog. Pismo Filipljanom 2:13 nam pravi: “Bog je namreč tisti, ki po svojem blagohotnem načrtu udejanja v vas hotenje in delovanje.”

To se ujema s tem, kar je Jezus učil svoje učence, ko je izjavil: “Jaz sem resnična vinska trta in moj Oče je vinogradnik… Ostanite v meni in jaz v vas. Kakor mladika ne more sama roditi sadu, če ne ostane na trti, tako tudi vi ne, če ne ostanete v meni… brez mene ne morete storiti ničesar” (Janez 15:1-5). Prevzeti moramo pobudo in vložiti potrebni trud, vendar se moramo za uresničitev Božjih namenov za naše življenje zanesti nanj. Kot je zapisal apostol Pavel: “Vse zmorem v Njem, ki mi daje moč” (Filipljanom 4:13).

O avtorju
© 2023. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Ste opazili, da vse več ljudi zavrača odgovornost za svoje življenje in za posledice svojih dejanj in odločitev? Če morete, navedite primer, ki vam pride na misel. Kaj menite o tem?
  2. Ali se strinjate z opažanjem, da nas zdravniki ne naredijo zdrave, učitelji nas ne naredijo pametne in trenerji nam ne dajo dobre kondicije? Kako lahko torej uravnotežimo vloge, ki jih ti in drugi strokovnjaki igrajo v naših življenjih, z lastno odgovornostjo za doseganje želenih rezultatov?
  3. Kaj po vašem mnenju Sveto pismo uči o tem, da moramo prevzeti pobudo in osebno odgovornost pri delu, ki ga opravljamo, in pri tem, kako ravnamo v vsakdanjem življenju?
  4. Kako lahko uravnovesimo “svojo vlogo” pri tem, kar Bog želi, da storimo kot njegovi ambasadorji oziroma predstavniki, z vlogo, ki jo mora odigrati On, če želimo doseči karkoli, kar bi imelo trajno, celo večno vrednost?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate)
Pridigar 3:9-13; 1 Korinčanom 3:9; Efežanom 2:10; 2 Timoteju 3:16-17; Jakob 2:14-18

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!