Menu

 Avtor: Rick Boxx Delovno okolje je lahko polno stresa – treba je upoštevati roke, izpolniti kvote, doseči cilje in ohraniti stopnjo dobička. Zaradi teh zahtev številna delovna mesta postanejo nezdravo okolje, ki lahko škoduje telesnemu, duševnemu in čustvenemu počutju zaposlenih. 

Revija Harvard Business Review, ki je že vrsto let zelo cenjena poslovna publikacija, je v eni od svojih izdaj v nasvetih za menedžment obravnavala ta problem. Navedena priporočila so se osredotočala na pomembnost določanja zdravih standardov dela za vašo ekipo. Zanimivo je, da je vsak od njih potrjen z načeli, ki jih uči zelo stara “poslovna knjiga”, imenovana Sveto pismo. 

Tu so trije nasveti, ki jih je predstavil Harvard Business Review o tem, kako lahko vodje pomagajo svoji ekipi, da bo imela zdrave meje, kar bo prineslo ne le večjo produktivnost, temveč tudi visoko stopnjo zadovoljstva in izpolnjenosti na delovnem mestu: 

Prvič, kot vodja bodite dober zgled. Ko se bližajo roki ali se zdi, da je ogroženo sodelovanje s pomembno stranko, zlahka pozabimo, da imajo zaposleni in sodelavci življenja tudi zunaj pisarne. Resno moramo vzeti potencialni negativni vpliv, ki ga lahko ima pošiljanje elektronskih sporočil zaposlenim pozno ponoči ali to, da si nikoli ne morejo vzeti odmora za kosilo. 

Iskreno moramo razmisliti, kako bi se odzvali, če bi nekdo zahteval preveč našega osebnega časa. Vodje dajejo ton tistim, ki jim sledijo. Jezus Kristus je nekega dne, po tem, ko je za svoje učence opravil dejanje ponižnega služenja, dejal: “Zgled sem vam namreč dal, da bi tudi vi delali tako, kakor sem jaz vam storil” (Janez 13:15). Od njih ni pričakoval, da bodo storili nekaj, česar sam ni bil pripravljen storiti. 

Drugič, vsak teden načrtujte dodaten čas. Mnogi smo preveč optimistični in se včasih zavežemo, da bomo projekte končali v časovnih rokih, ki se izkažejo za nerazumne. Kot vodje bi morali svoje sodelavce spodbujati, naj si vsak teden rezervirajo čas za delo na nedokončanih projektih. 

Ob neki drugi priložnosti je Jezus posvaril veliko množico, zbrano okoli njega: “Kdo izmed vas, ki hoče zidati stolp, prej ne séde in ne preračuna stroškov, ali ima dovolj, da ga dokonča? Sicer se lahko zgodi, da postavi temelj, zidave pa ne more dokončati; in vsi, ki bi to videli, bi se mu začeli posmehovati...” (Luka 14:28-29). 

Tretjič, povečajte preglednost delovne obremenitve. Redno se posvetujte z zaposlenimi in jih vprašajte, kaj mislijo o svojih delovnih obremenitvah. Prisluhnite jim in bodite pripravljeni odgovoriti na način, ki jim lahko pomaga in jim odvzame nepotrebno breme. Pregovori 27:23-26 svetujejo: “Skrbno pazi na obraze svoje drobnice, bodi s srcem pri čredah… Seno se odpelje in prikaže se otava, pospravi se trava z gora. Janjce imaš za obleko, nagrada polja so kozliči.” 

Ljudje, s katerimi delamo, so seveda mnogo bolj dragoceni kot rejne živali, zato bi morali še bolj skrbeti za njihovo dobro počutje, ko z nami vsak dan sodelujejo na delovnem mestu. Vaša ekipa potrebuje zdrave delovne meje, kar vključuje tudi to, da jih omogočate čas počitka. Kot piše v Pismu Hebrejcem 4:10: “Kdor namreč stopi v njegov počitek, se spočije od svojih del, kakor se je Bog od svojih.” Če si je celo Bog moral vzeti odmor od Svojega dela, koliko bolj to potrebujemo tudi mi? 

O avtorju
Vse pravice pridržane 2023, Unconventional Business Network (UBN). Prirejeno z dovoljenjem iz publikacije “UBN Integrity Moments”, “Trenutki za integriteto”, ki je komentar na teme vere v delovnem okolju. Če želite prejemati to publikacijo, obiščite www.unconventionalbusiness.org. UBN je organizacija, ki služi mednarodni skupnosti malih podjetnikov. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Kako bi opisali svoje delovno okolje? Je zdravo ali nezdravo zaradi nenehnih pritiskov za dokončanje projektov ter doseganje ciljev in nalog? Pojasnite svoj odgovor. 
  2. Kaj menite, da bi bili zlahka opazni simptomi nezdravega delovnega okolja? Kako bi se lotili tega, da bi na te težave opozorili odgovorne osebe? 
  3. Predlagano je, da naj vodje služijo kot dober zgled v smislu spodbujanja zdravih delovnih navad in filozofije. Ali se strinjate, da bi morali to odgovornost nositi vodilni delavci na najvišji ravni? Če je odgovor pritrdilen, kako pogosto po vašem mnenju vodje to počnejo? 
  4. Ali menite, da na večini delovnih mest spodbujajo “preglednost delovne obremenitve” – spodbujanje zaposlenih, da odkrito in pošteno sporočajo pomisleke glede svoje delovne obremenitve? Zakaj ali zakaj ne? 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate) Pregovori 24:27; Ezekijel 34:12; Matej 7:12; 22:39; Luka 6:21; 1 Peter 2:21 

Izziv 

Ne glede na to, ali imamo pri odločanju pomembno mesto ali ne, si lahko vsi prizadevamo za pozitiven vpliv na svojih delovnih mestih. Vendar pa je pogosto težko doseči potrebne spremembe sami. Ali imate nekoga (ali pa več oseb), ki vas lahko podpre pri prizadevanjih za izboljšanje vašega delovnega okolja? Kot pravi Pridigar 4:9: “Boljše je, da sta dva kakor eden, ker imata dobro plačilo za svoj trud.” 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!