Menu

Avtor: Robert J. Tamasy – Pogosteje, kot bi si želeli, slišimo žalostne, včasih celo škandalozne zgodbe o uglednih voditeljih, ki so jih zalotili pri moralnih ali etičnih prekrških. To so ljudje, ki so si ustvarili velik ugled ter si pridobili spoštovanje in občudovanje v svojem poklicu, nakar je bilo vse to nenadoma uničeno, ko so prišli na dan njihovi prestopki.

Kako je lahko prišlo do tega? Sprašujemo se, zmajujemo z glavo in morda pomislimo na melanholične besede bodočega izraelskega kralja Davida: “Kako sta padla junaka!” (2 Samuel 1:19), ko je izvedel, da sta kralj Savel in njegov sin Jonatan umrla na bojišču. Še druga vprašanja se nam lahko porodijo, ko slišimo za kolosalni neuspeh nekega voditelja: Ali bi se bilo temu mogoče izogniti? Ali so se že zgodaj kazali znaki, da se je kariera tega posameznika začela razvijati v uničujočo smer?

Sveto pismo na mnogih mestih opozarja, da se takšne stvari lahko zgodijo. Na primer, Prvo pismo Korinčanom 10:12 nas svari: “Kdor torej misli, da stoji, naj pazi, da ne pade!” Pregovori 4:23 svarijo: “Z vso skrbjo varuj svoje srce, kajti iz njega izvira življenje.”

Na straneh Svetega pisma je navedenih veliko ljudi, ki so dobro začeli hoditi z Bogom, a so se nekje na poti zapletli v področja greha, kar je imelo strašne posledice. Ironično je, da je bil eden od njih sam kralj David, o katerem Druga Samuelova knjiga 11 pravi, da ni samo prešuštvoval, ampak je tudi ukazal ubiti svojega zvestega častnika Urijo, da bi prikril svoje hudodelstvo. Glede na to, da smo vsi nepopolni, ali to potem pomeni, da so takšne napake neizogibne?

Eden od preventivnih ukrepov je lahko vzpostavitev odnosa odgovornosti z eno ali več osebami, ki jim zaupate in za katere veste, da bodo z vami iskrene. Da bi bil ta odnos učinkovit, jim morate biti pripravljeni reči: “Lahko mi postavite katero koli vprašanje – o katerem koli področju mojega življenja.” Namen tega ni, da bi vas zasačili pri neuspehu, temveč da vam omogočijo uspeh pri opravljanju stvari, ki jih želite početi, in vas opozorijo, če zaznajo, da greste v napačno smer. Tukaj je nekaj koristnih načel iz Svetega pisma:

Drug drugega lahko ostrimo. Koristi nam “konstruktivno trenje” pri brušenju drug drugega v okviru skrbnega odnosa odgovornosti, ko želimo doseči najboljše drug za drugega. “Železo se brusi z železom, človek brusi svojega bližnjega” (Pregovori 27:17).

V številčnosti lahko najdemo moč. V osamljenosti se lahko razumsko prepričamo ali celo prevaramo, da počnemo stvari, za katere vemo, da so napačne ali nespametne. “Boljše je, da sta dva kakor eden, ker imata dobro plačilo za svoj trud: če namreč eden pade, ga njegov tovariš vzdigne…” (Pridigar 4:9-12).

Vsi potrebujemo spodbudo. Prav v času obupanosti lahko postanemo najbolj dovzetni za skušnjave. Ljudje, ki nas spodbujajo, nas lahko spomnijo na upanje, ki ga imamo v Gospodu. “Mislimo drug na drugega, takó da se spodbujajmo k ljubezni in dobrim delom. Ne zapuščajmo svojega zbora, kakor imajo nekateri navado, marveč drug drugega spodbujajmo…” (Hebrejcem 10,24-25).

Ko nam spodleti, se lahko zaupamo zanesljivim ljudem. Namesto da bi skrivali greh in dopuščali, da nas razjeda krivda, se raje zaupamo zaupanja vrednim partnerjem, ki nam lahko ponudijo neprecenljive nasvete, kako se vrniti na pravo pot. “Zato izpovedujte grehe drug drugemu in molíte drug za drugega, da boste ozdravljeni. Veliko moč ima dejavna molitev pravičnega” (Jakob 5:16).

O avtorju
© 2023. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija),Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Kako se odzovete, ko izveste za nekoč zelo občudovanega in uglednega posameznika, ki se je zapletel v moralen ali etičen prestopek? Ali se kdaj vprašate, zakaj ali kako se je kaj takega lahko zgodilo? Pojasnite svoj odgovor.
  2. Kako se odzovete, ko slišite besedo “odgovornost”? Pozitivno ali negativno? Kako bi pred branjem te ponedeljkove Mane opredelili odgovornost?
  3. Zakaj menite, da nekateri ljudje težko pristanejo na to, da bi se podredili in bili odgovorni nekomu drugemu za svoja dejanja?
  4. Ali imate vi sami z nekom vzpostavljen odnos odgovornosti? Če da, kakšna je bila ta izkušnja za vas – kakšne koristi vam je prinesla? Ali lahko navedete kakšne slabe strani tega, da ste odgovorni eni ali več drugim osebam?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate)

Pregovori 12:15; 18:2; 18:4; 18:12; 18:24; 19:3; 19:8; 19:16; 19:20; 19:27; Jakob 3:13-18

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!