Menu

 Avtor: Jim Langley – Med posrednimi negativnimi posledicami svetovne pandemije COVID-19 je dramatično povečanje števila ljudi vseh starosti, ki doživljajo občutke brezupa. Med pandemijo mnogi ljudje niso vedeli, kam naj se obrnejo. Obupanost in brezup sta postala stalna spremljevalca. Pri nekaterih je to spodbudilo vrnitev k preteklemu odvisniškemu vedenju. Drugi so se celo odločili za nepovratno potezo in končali svoje življenje, da bi se izognili strahu in bolečini. 

Nikoli ne bom pozabil dneva, ko sem od enega od svojih strank slišal, da se je njegova nekdanja žena odločila končati svoje življenje. Še vedno je imel zanjo sklenjeno življenjsko zavarovanje, čeprav je pred več kot tremi leti zapustila njuno družino. Vendar pa posmrtnina nikakor ni mogla odpraviti bolečine, ki jo je moral s svojima dvema dečkoma prenašati zaradi njene izgube. Nekdo je samomor imenoval “trajno rešitev začasnega problema”. Z njeno odločitvijo, da si vzame življenje, je ta družina izgubila stik z nekom, ki ga je imela rada. 

Življenje je dragoceno in vedno sem se spraševal, kako lahko nekdo preprosto obupa, ne glede na to, kako mračne ali brezupne se zdijo stvari. Menim, da je iskanje upanja v navidezno brezupnih časih zelo koristno početje. Vsi se v različnih obdobjih življenja soočamo s težavami. Kot Kristusov privrženec sem spoznal, da življenje ni vedno lahko – in tudi ni namenjeno, da bo. Jezus je svojim učencem dejal: “… Na svetu imate stisko, toda bodite pogumni: jaz sem svet premagal” (Janez 16:33). 

Spodbudo najdem tudi v besedilu iz pesmi skupine Gaither Vocal Band, “Ker on živi”: 

“Ker On živi, se lahko soočim z jutrišnjim dnem; ker On živi, strahu ni več; saj vem, da ima v rokah prihodnost, in življenje je vredno živeti samo zato, ker On živi.” 

To so čudovite besede, ki sem si jih vtisnil v spomin; občasno se zalotim, da si jih prepevam v trenutkih malodušja. Kot večina izmed nas se tudi jaz veliko pogosteje znajdem v dolinah kot na vrhovih gora. 

Izkušnje so me naučile, da me Bog najraje uporabi prav takrat, ko se počutim najbližje drugim, ki potrebujejo spodbudo. Zato so naše osebne izkušnje tako pomembne. Moramo jih deliti z drugimi, ki morda preživljajo podobne okoliščine. 

Brezup je taktika našega duhovnega sovražnika, ki ga Sveto pismo imenuje Satan. On in njegovi demoni želijo vzbujati občutke brezupnosti in s tem spraviti na kolena čim več ljudi. Kot pravi C. S. Lewis v svoji impresivni mali knjigi The Screwtape Letters, je Satan lažnivec in prevarant. Njegov cilj je že od nekdaj zavajati nas in uničevati naša življenja. Odgovor na to je naše večno upanje v Jezusu Kristusu. 

Vsi, ki zaupamo Kristusu kot Odrešeniku in Gospodu, vemo, da je naša večna blaginja zagotovljena. Odrešenje se je zgodilo pred skoraj 2000 leti, ko je Kristus umrl zaradi nas in naših preteklih, sedanjih in prihodnjih grehov. Njegovo delo pa se nadaljuje tudi danes. Imamo Njegovo obljubo: “Nikakor te ne bom pustil samega, nikakor te ne bom zapustil” (Hebrejcem 13:5). Jezus je svojim učencem tudi rekel: “… In glejte: jaz sem z vami vse dni do konca sveta” (Matej 28:20). 

Tudi takrat, ko se stvari zdijo najbolj brezupne, se lahko oklepamo drugega zagotovila: “Ne boj se, saj sem s teboj, nikar se plaho ne oziraj, saj sem jaz tvoj Bog. Okrepil te bom in ti pomagal, podpiral te bom z desnico svoje pravičnosti” (Izaija 41:10). 

O avtorju
© 2023, vse pravice pridržane. Jim Langley piše že več kot 30 let ob svoji zaposlitvi kot agent za življenjsko in zdravstveno zavarovanje. V zadnjih letih je svojo strast usmeril v pisanje o svojem osebnem odnosu z Bogom. Njegov cilj je spodbuditi tudi druge, da se Mu približajo. Je dolgoletni član organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), članke z naslovom “Fourth Quarter Strategies” (Strategije četrte četrtine) pa je začel pisati leta 2014. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Ali se strinjate z oceno, da se je v zadnjih letih močno povečalo število ljudi, ki so doživeli ali doživljajo občutek brezupa in obupa? Če je tako, kateri dejavniki so po vašem mnenju vzrok za to? 
  2. Ali ste v svojem primeru vi ali kdo od vaših bližnjih doživljali katerega od teh občutkov? Kako ste se nanje odzvali? 
  3. Gospod Langley navaja, da nam lahko vera v Jezusa Kristusa – ne le v delo, ki ga je opravil za večno odrešenje in odpuščanje, ampak tudi v to, kar želi storiti v naših življenjih danes – prinese občutek upanja in zaupanja tudi v časih, ki se zdijo brezupni. Se strinjate? Če da, kako ste to izkusili v svojem življenju? 
  4. Če bi naleteli na koga drugega, ki je postal otožen in malodušen, kateri koraki bi mu po vašem mnenju najbolj pomagali? 

OPOMBA: Za dodatne misli iz Svetega pisma na to temo preberite naslednje odlomke (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate)

Rimljanom 5:6-8; 8:28; 8:37-39; Efežanom 6:10-17; 1 Tesaloničanom 5:8-11; Titu 2:13-14

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!