Menu

 Avtor: Ken Korkow – Čeprav sem vrsto let užival v uspešni karieri kot nepremičninski agent, je odraščanje na kmetiji na meni pustilo neizbrisen pečat. Moja družina ima še vedno v lasti ranč v Pierru v Južni Dakoti, ZDA, in pogosto se vračam tja. V tem razmeroma mirnem kmetijskem okolju, med kravami, biki, konji in drugo živino, sem se naučil veliko pomembnih lekcij. 

Med njimi je tudi “10 pravil za uspešno kmetovanje – in življenje”. Mislim, da vas bodo presenetila in razsvetlila, zato vam jih predstavljam vseh 10: 

#1. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#2. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#3. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#4. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#5. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#6. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#7. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#8. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#9. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

#10. Opravite svoje delo, ko ga je treba opraviti. 

Čeprav ne delam in ne živim več s polnim delovnim časom na kmetiji, mi zgoraj naštetih 10 “pravil” še vedno služi kot opomnik in motivacija, kako naj se vsakodnevno lotevam svojih odgovornosti. Ob pogledu na svoj dnevni seznam opravil pogosto ugotovim, da je na njem več stvari, kot jih lahko opravim. Kljub temu imam občutek, da je vse na seznamu pomembno in da ga je treba opraviti. Na mojem seznamu ni neobveznih ali banalnih stvari. 

Vprašanje je torej, kako le naj opravim vse te pomembne stvari? Ali naj vstanem prej kot ponavadi (čeprav že zdaj vstajam zgodaj zjutraj) in delam dlje v noč? Izkušnje so me naučile, da to ni rešitev. Boljši pristop je, da vse, kar moram storiti, prinesem pred Gospoda in Mu zaupam, da mi bo omogočil opraviti to, kar mora biti opravljeno. 

Psalm 127:2 nam daje tale vpogled: “Zaman je, da vstajate zgodaj, da hodite pozno počivat, da jeste kruh mnogega truda, saj ga Bog svojemu ljubljencu daje celo v spanju” (Razširjena verzija). Delo na kmetiji, delo v pisarni in delo doma – v vsakem primeru bo dela vedno več, kot se zdi, da ga je mogoče opraviti. Če se zanesemo na Boga, pa bomo našli moč in sposobnost, da ga opravimo. 

To ne pomeni, da ostanemo v postelji ali brezdelno posedamo za pisalno mizo in pričakujemo, da bo Gospod opravil naše naloge brez naše pomoči. Veliko modrosti sem našel v misli, ki jo je izrekel teolog Martin Luther: “Molite, kot da je vse odvisno od Boga, in ko končate, delajte, kot da je vse odvisno od vas.” Dejal je tudi: “Danes imam toliko dela, da bom moral še eno uro preživeti na kolenih (v molitvi).” 

Velikokrat sem bil prisiljen preživeti dodaten čas v Božji besedi in molitvi – nato pa sem si preostanek dneva prizadeval osredotočiti se na naslednjo ‘eno stvar’, kot mi je naročil On. S takšnim pristopom si prizadevam biti ‘Bogu všečen’ in ne ‘všečen ljudem’ ali ‘všečen sebi’. Naučil sem se, da to pomaga zmanjšati pritisk in stres zaradi vsakodnevnih obveznosti. Če zavzamem stališče, da naj bo vse, kar počnem, v Božjo slavo, sem lahko prepričan, da bo On z menoj in mi bo dal moč, da opravim, kar je treba storiti. 

To je jasno izraženo v Pismu Kološanom 3:23-24: “Kar koli že delate, delajte iz srca, kot da delate za Gospoda, ne za ljudi, saj veste, da boste v povračilo prejeli dediščino od Gospoda. Služíte Gospodu Kristusu.” Pri vsem, kar počnemo, moramo delati “kot za Gospoda”. Naj ta dan dobro končam (in vi prav tako) – v Njegovo slavo in v korist drugih. 

O avtorju
Ken Korkow živi v Omahi v Nebraski, ZDA, kjer služi kot področni direktor organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija). Prispevek je prirejen po rubriki “Fax of Life” (neprevedljiva besedna igra, op. prev.). Uporabljeno z dovoljenjem. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Kakšen je vaš odziv na “10 pravil za uspešno kmetovanje – in življenje”? 
  2. Kako se običajno lotite dneva, ko po pregledu svojega urnika in rokov ugotovite, da je treba postoriti več, kot bi lahko izpolnili? Ali vas zagrabi panika, tarnate in se pritožujete, ali kaj drugega? 
  3. Ali verjamete, da lahko molitev in zaupanje v Boga zmanjšata pritisk in stres v zahtevni službi? Zakaj ali zakaj ne? Če v to verjamete, ali lahko navedete kakšne primere? 
  4. Kaj pomeni “delati kot za Gospoda in ne za ljudi”? Ali menite, da če bi imeli tak odnos, bi delo, ki ga opravljate – in kako ga opravljate – izgledalo drugače? Pojasnite svoj odgovor. 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate) Pregovori 12:24; 14:23; 24:27; Pridigar 3:12-13; 4:9-12; 9:10; Kološanom 3:17 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!