Avtor: Erenia Mendoza – Sodobno življenje nas pogosto potiska v mrzličen tempo produktivnosti. Posledično lahko zanemarimo zdravje, odnose in duhovno počutje. Toda tisti, ki smo Kristusovi učenci v poslovnem svetu, smo poklicani, da si prizadevamo za uravnoteženo življenje in na vseh področjih svojega življenja izražamo vrednote Božjega kraljestva. „Pravilo 8+8+8“ ponuja preprost model, ki nam pomaga doseči to ravnovesje: 8 ur dela, 8 ur počitka ter 8 ur za prosti čas in osebne dejavnosti. Če postavimo Boga v središče teh področij, lahko živimo premišljeno in z namenom.
Delo (8 ur). Sveto pismo nas uči, da je delo Božja poklicanost. V pismu Kološanom 3:23 nas opozarja: “Kar koli že delate, delajte iz srca, kot da delate za Gospoda, ne za ljudi“. Ko pogledamo s te perspektive, delo postane način čaščenja Boga, služenje drugim z odličnostjo in predanostjo. Pri svojem delu si prizadevamo odražati te tri lastnosti: Poštenost (Pregovori 12:22) – “Lažnive ustnice so Gospodu gnusoba, všeč pa so mu tisti, ki si prizadevajo za resnico“; Ponižnost (Jakob 4:6) – “Bog se prevzetnim upira, ponižnim pa daje milost“; in Humor (Pregovori 17:22) – “Veselo srce podarja zdravje, potrt duh pa suši kosti“. Ta načela lahko spremenijo delovno okolje.
Avtor Tim Keller je zapisal: „Kristjani bi morali biti pri delu polno angažirani kot celoviti ljudje, ki svoje misli, srce in telo v celoti posvetijo temu, da bodo opravili najboljše možno delo v nalogi, ki je pred njimi.“ Ko Boga postavimo v središče svojega dela, vse postane izraz Njegove milosti in namena v naših življenjih.
Počitek (8 ur). Bog nas uči počivati. Počitek ni le premor, ampak oblika telesne, duševne in duhovne obnove. V 2 Mz 20:8-10 nas na to opozarja zapoved, naj si vzamemo čas za sobotni počitek:
“Spominjaj se sobotnega dne in ga posvečuj! Šest dni delaj in opravljaj vsa svoja dela, sedmi dan pa je sobota za Gospoda, tvojega Boga: ne opravljaj nobenega dela…” Počitek je način, kako zaupamo Bogu kot Tistemu, ki nas preskrbuje in podpira.
Pri tem nas lahko vodijo te tri besede: Tišina (Psalm 46:10) – “Odnehajte in spoznajte, da sem jaz Bog“; Samota (Marko 1:35) – “Navsezgodaj, ko je bilo še čisto temno, je vstal, se odpravil ven na samoten kraj in tam molil“; in Sobota (2 Mojzes 20:8-10). Namenite si čas za poslušanje Božjega glasu, razmišljanje o Njegovi Besedi in počitek v njegovi navzočnosti.
Razvedrilne in osebne dejavnosti (8 ur). Bog nas je ustvaril, da živimo v skupnosti, in to vključuje trenutke prostega časa ter medosebne odnose. V Pridigarju 3:1 nas opominja: “Vse ima svojo uro, vsako veselje ima svoj čas pod nebom.” Prosti čas in osebne dejavnosti naj vključujejo čas z družino, prijatelji in tudi z Bogom.
Pri tem nam lahko pomagajo ta tri načela: Vera (Hebrejcem 11:1) – “Je pa vera obstoj resničnosti, v katere upamo, zagotovilo stvari, ki jih ne vidimo“; Družina (Efežanom 5:25): “Možje, ljubíte svoje žene, kakor je Kristus vzljubil Cerkev in dal zanjo sam sebe“; in Prijatelji (Pregovori 17:17) – “Prijatelj ljubi v vsakršnih časih in brat se izkaže v stiski“; ki nam pomagajo ostati osredotočeni na to, kar je resnično pomembno, in krepijo naš odnos z Bogom, drugimi in nami samimi.
Z upoštevanjem “pravila 8+8+8”, ki je usklajeno s svetopisemskimi vodili in načeli, ki smo jih potegnili iz njih, najdemo pot do bolj uravnoteženega in premišljenega življenja. Ravnovesje ni razkošje, temveč nuja za izpolnitev našega namena, ko delamo z odličnostjo, počivamo z zaupanjem in gojimo odnose, ki spoštujejo Boga.
O avtorju
© 2025. Erenia Mendoza je nacionalna direktorica CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija) v Braziliji in članica globalne vodstvene ekipe organizacije CBMC International. Je tudi članica izvršnega odbora CBMC za Latinsko Ameriko. Erenia se je rodila v Nikaragvi in je odraščala v Braziliji, svojo kariero pa je gradila v zabavni industriji, kjer se je specializirala za distribucijo in trženje filmov in serij. V Latinski Ameriki je sodelovala z največjimi studii, kot sta Sony Pictures in The Walt Disney Company, in delala za njih.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Kako bi opredelili ravnovesje v življenju?
- Kako uspešni ste pri doseganju ravnovesja in pravilnega pogleda na različna področja svojega življenja? Ali menite, da uravnoteženo življenje zveni dobro, vendar je v bistvu le pobožna želja? Pojasnite svoj odgovor.
- Zakaj je včasih tako težko doseči ustrezno ravnovesje med delom, počitkom ter prostočasnimi in osebnimi dejavnostmi? Katere so nekatere ovire ali grožnje, ki preprečujejo uživanje v uravnoteženem življenju?
- Kakšno vlogo – če sploh kakšno – ima po vašem mnenju duhovna razsežnost našega življenja pri naši želji po uspešnem doseganju uravnoteženega življenja?
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 2 Mz 35:30-31,35; Psalm 37:7; 46:10; Pridigar 5:18; 8:17; Marko 6:31; Kološanom 3:17
Izziv za ta teden
Če ste spoznali, da ravnovesje med delom, počitkom in prostim časom v vašem življenju ni takšno, kot bi moralo biti, se vam bo morda zdelo težko najti čas, da ponovno ocenite, kako preživljate svoje dneve. Vendar če si ne začnete prizadevati za doseganje želenega ravnovesja, se to nikoli ne bo zgodilo samo od sebe.
Poskusite določiti čas za srečanje z mentorjem, zaupnimi svetovalci ali vašo majhno skupino PTS-SLO, če ste član take skupine, da se pogovorite o tem, kje ste v tem pogledu in kje bi radi bili. Bodite pripravljeni upoštevati predloge in nasvete.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!