Menu

 Avtor: Fritz Klumpp – Na moji novi majici, ki mi jo je za rojstni dan podarila hčerka, je bil z velikimi krepkimi črkami napisan latinski stavek: „PURGAMENTUM INIT, EXIT PURGAMENTUM“, star latinski pregovor, ki sem ga zasledil pred mnogimi leti. Na majici je bilo pod tem napisom z manjšimi rdečimi črkami napisano: „SMETI NOTER, SMETI VEN.“ Moji otroci so me pogosto slišali izreči te iste besede, ko sem poskušal vplivati na to, kaj gledajo na televiziji ali v kinu, kakšno glasbo poslušajo in kakšne knjige berejo. 

„Smeti noter, smeti ven“ je bila fraza, ki se je razširila v zgodnjih časih računalnikov in je pomenila, da če v računalnike vnesemo pomanjkljive oz. napačne podatke, bodo tudi rezultati napačni. Enako velja tudi za nas ljudi. 

Človeški um je čudovit in izjemno zapleten računalnik. Dejansko je v najzgodnejših dneh raziskovanja vesolja predana skupina Afroameričank dobila vzdevek „računalniki“, saj so s svojim umom računale zelo zapletene matematične formule, ki so omogočile izstrelitev človeka v vesolje. Njihovo zgodbo pripoveduje film „Skrite številke“ (Hidden Figures). 

Sprejem vsakodnevnih podatkov. Kot pri vseh današnjih elektronskih računalnikih pa tudi tisto, kar pride iz človeškega uma, ni nič boljše od vrednosti ali veljavnosti tistega, kar je vanj vprogramirano. Podatke (informacije vseh vrst) začnemo prejemati že v maternici in jih prejemamo vse življenje. Ta obsežna zbirka podatkov oblikuje razvoj našega načina razmišljanja in odzivanja na svet okoli nas ter na koncu tudi naše osebne poglede na svet. Človekov svetovni nazor določa vrednote, te pa vplivajo na naše vedenje. Kljub tej resničnosti mnogi od nas gredo skozi življenje, ne da bi se kdaj zamislili nad veljavnostjo ali resničnostjo tistih stvari, ki so oblikovale naše mišljenje. 

Dokler nisem začel brati, kaj je Bog, Stvarnik vsega, povedal v Svetem pismu, si tudi jaz nisem nikoli vzel časa, da bi preveril, kaj je oblikovalo moje razmišljanje. Niti kot pilot bojnega letala med vietnamsko vojno niti kasneje kot pilot komercialne letalske družbe, se nikoli nisem ustavil in se vprašal: “Zakaj razmišljam tako, kot razmišljam? Kateri dejavniki so vplivali na moje vrednote, mnenja in stvari, ki so mi drage?” 

Prilagojen svetu? Ko pa sem postal učenec Jezusa Kristusa, sem začel brati Božjo Besedo in odkrival izjave, kot je ta apostola Pavla, ki je v Pismu Rimljanom 12:2 zapisal: “In nikar se ne prilagajajte temu svetu, ampak se tako preobražajte z obnovo svojega uma, da boste lahko razpoznavali, kaj hoče Bog, kaj je dobro, njemu všečno in popolno.” Ali so me informacije, ki sem jih sprejemal iz vseh vrst medijev, “prilagajale temu svetu“? 

Ob vsej množici pisnih publikacij, televizije, filmov, radia in interneta živimo v dobi preobremenjenosti z informacijami. Nenehno smo bombardirani z vseh vrst podatki, od katerih so nekateri dobri, drugi pa sploh ne. Po branju Pisma Rimljanom 12:2 in drugih odlomkov iz Svetega pisma sem spoznal, da je moj izziv, če hočem ohraniti jasno mišljenje, presejati vse te informacije in prepoznati, katere so veljavne in temeljijo na resnici, katere pa temeljijo zgolj na živem pesku kulture in brezbožnih vrednot. 

Iskanje poti do resnice. Da bi lahko učinkovito presojal vse te informacije, sem prišel do zaključka, da je zame – in verjamem, da za vse nas – nujno zagotoviti, da svoje misli, svoje “računalnike”, programiramo s tistim, za kar vemo, da je resnično. Kot je rekel Jezus – zapisano v Janezu 14:6: „Jaz sem pot, resnica in življenje.“ Če poznamo Njega in si prizadevamo slediti Njegovim naukom v Svetem pismu, se bomo najlaže izognili pasti „purgamentum init, exit purgamentum“ – smeti noter, smeti ven. 

O avtorju
William “Fritz” Klumpp je služil kot pilot v ameriški mornarici, vključno s številnimi bojnimi misijami med vietnamsko vojno, je nekdanji pilot komercialne letalske družbe, direktor nepremičnin in nekdanji izvršni direktor organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija). 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Ko slišite frazo „smeti noter, smeti ven“, kaj vam pride na misel? 
  2. Kako se ob vseh informacijah, ki so vam na voljo vsak dan, bodisi prek tiskanih ali RTV medijev, interneta ali drugih virov, odločate o načinu obdelave teh podatkov in njihovem vplivu na vas? 
  3. Kaj po vašem mnenju pomeni “preobraziti se z obnovo svojega uma”? V čem se to razlikuje od tega, da se “prilagajamo vzorcem tega sveta”? 
  4. Jezus Kristus je trdil, da je On „pot, resnica in življenje“. Kako lahko oz. bi morala ta izjava vplivati na to, kako pristopamo k vsakemu delovnemu dnevu – k delovnim nalogam, ki jih opravljamo, k ljudem, ki jih srečujemo in s katerimi sodelujemo, k našim splošnim ciljem in nalogam, k načinu ocenjevanja resnice? 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 2 Korinčanom 10:2-5; Filipljanom 4:8; Galačanom 5:22-23; Kološanom 3:2-10; 1 Peter 1:13-14 

Izziv za ta teden 

Ta teden poiščite nekoga, s katerim se lahko odkrito pogovorite – zaupanja vrednega prijatelja ali svetovalca, mentorja ali skupino, kateri ste odgovorni – in skupaj ocenite, kako vam gre v smislu „purgamentum init, exit purgamentum“: smeti noter, smeti ven.

Razmislite, katere ukrepe sprejemate, da bi zagotovili, da je vaš naravni računalnik – vaš um – pravilno programiran, napolnjen s pravimi podatki, ki vam omogočajo, da ste oz. postanete oseba, kakršna Bog želi, da ste. 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!