Avtor: Robert J. Tamasy – Ker smo poslovni in strokovni ljudje, naše delo vsaj deloma določajo cilji: prodajni cilji, produktivnostni cilji, dnevni cilji, projektni cilji, finančni cilji, karierni cilji. Verjetno bi lahko seznam še dopolnili. Toda ali ste kdaj razmišljali o življenjskih ciljih, o končnem cilju svojega življenja?
Nedavno sem si ogledal kratek videoposnetek, v katerem je neki pastor opisoval srečanje s poslovnežem iz svoje kongregacije. Poslovnež je nameraval zapustiti cerkev, ker ga je pastor užalil z nečim, kar je rekel v svoji pridigi. Pastor ga je vprašal, kaj se mu je zdelo tako žaljivo.
Poslovnež je omenil pastorjevo sporočilo, da ni pametno, če si nekdo prizadeva zaslužiti kar se da veliko denarja, se nato preseli v območje, priljubljeno med upokojenci, in preostanek življenja preživi ob igranju golfa. Poslovnež je bil užaljen, ker je nameraval storiti natanko to – in to čim prej.
Pastor mu je odgovoril, da trivializira svoje življenje in ga namerava posvetiti lovljenju žogice po igrišču za golf, namesto da bi uporabil svoje od Boga dane darove in izkušnje ter tako vplival na ljudi. Rekel je: “Ko svoje življenje predate Jezusu Kristusu, vas On kliče, da postanete “influencer” – da s svojo močjo, sposobnostmi in talenti spreminjate svet okoli sebe na boljše.“
Prepogosto se zgodi, da delovni čas preživimo v nestrpnem pričakovanju konca tedna. Svojo kariero preživljamo v nestrpnem pričakovanju upokojitve, tako da bomo lahko „končno počeli tisto, kar si želimo“. Ste kdaj pomislili, da utegne biti to, kar počnete na delovnem mestu, in mesto, kjer trenutno delate, prav tisto, kar Bog želi, da počnete?
V celotnem Svetem pismu je upokojitev omenjena le enkrat. V starozavezni 4. Mojzesovi knjigi je o levitih, obrednih duhovnikih Izraela, zapisano: „Ko pa dosežejo petdeset let, naj se umaknejo od opravljanja službe in ne služijo več. Smejo sicer pomagati svojim bratom pri njihovih dolžnostih v shodnem šotoru, službe pa naj ne opravljajo več. Tako narêdi z leviti glede njihovih dolžnosti!“ (4 Mojzes 8:25-26). Bog je imel načrt za nasledstvo duhovnikov, ki so opravljali obredne žrtve, vendar je bilo namenjeno, da so tudi takrat „upokojeni“ duhovniki še naprej pomagali tistim, ki so zasedli njihovo mesto.
Vsi mi smo edinstveni, imamo različne interese, spretnosti, življenjske izkušnje, in ko gre za učence Jezusa Kristusa, tudi duhovne darove, ki jih Bog namerava uporabiti za svoje božanske namene. Kot je jasno zapisano v Pismu Kološanom 3:23-24: „Kar koli že delate, delajte iz srca, kot da delate za Gospoda, ne za ljudi, saj veste, da boste v povračilo prejeli dediščino od Gospoda. Služíte Gospodu Kristusu.“
Obstajajo trenutki za počitek in sprostitev, o čemer smo večkrat govorili v preteklih izdajah Ponedeljkove mane. Toda življenjski cilj, delati le toliko časa, da zberemo dovolj sredstev, se umaknemo iz sveta in se vse budne ure ukvarjamo z dejavnostmi, ki nimajo večnega vpliva, je nesmiseln.
Jezus je v svoji tako imenovani „pridigi na gori“ govoril o osredotočanju na stvari, ki bodo trajale večno: „Ne nabirajte si zakladov na zemlji, kjer uničujeta molj in rja in kjer tatovi vlamljajo in kradejo; nabirajte pa si zaklade v nebesih, kjer jih ne uničujeta ne molj ne rja in kjer tatovi ne vlamljajo in ne kradejo“ (Matej 6:19-20). Golf ali katera koli druga zabava, ki jo izberemo, je lahko prijetna, vendar je malo verjetno, da bomo tam našli veliko zakladov, ki bodo odmevali v večnosti.
O avtorju
© 2025. Robert J. Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Ali se lahko poistovetite s poslovnežem, ki si prizadeva zaslužiti čim več denarja, da bi se lahko umaknil v lepo upokojensko naselje in se do konca življenja ukvarjal s svojim najljubšim hobijem? Pojasnite svoj odgovor.
- Ali verjamete, da vam je talente, veščine in sposobnosti, ki jih imate, dal Bog, kar pomeni, da ste odgovorni za njihovo zvesto upravljanje v Božjo slavo? Zakaj ali zakaj ne?
- Ob predpostavki, da verjamete, da vam je to, kar prinašate v svoje delovno okolje – vključno z duhovnimi darovi in izkušnjami, nabranimi z leti na trgu – zaupal Bog, kako naj to vpliva na vaš vsakodnevni pristop k delu?
- Jezus je govoril o „nabiranju zakladov v nebesih“ in ne „zakladov na zemlji“. Kaj menite, da je s tem mislil? Kako je po vašem mnenju to videti v praksi?
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Matej 25:14-30; Rimljanom 12:11; 1 Korinčanom 10:31; Efežanom 6:7; Kološanom 3:17
Izziv za ta teden
Ko se vsak dan zbudite in se pripravljate na odhod v službo, ali vam kdaj pride na misel, da „vse, kar počnete, delajte kot za Gospoda“? Če je tako, kako to vpliva na vaš odnos in pristop k temu, kar boste delali?
Ta teden poskusite najti nekaj časa, da se o tem pogovorite z bližnjim prijateljem, zaupanja vrednim svetovalcem, mentorjem ali vašo skupino PTS-SLO, če ste član take skupine, in pridobite njihovo mnenje o tem, kaj to pomeni v praktičnem smislu. Če priznavate, da ste bili podobni poslovnežu, ki namerava svoja upokojenska leta posvetiti temu, čemur bi lahko rekli „nepomembna opravila“, z njimi delite svoje misli na podlagi tega, kar ste prebrali v tej izdaji Ponedeljkove mane.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!