Menu

 Avtor: Robert J. Tamasy Ste že kdaj slišali koga reči: „Celota je večja od vsote posameznih delov“? To globoko resnico sem spoznal pred leti, ko sem bil urednik revije CONTACT Quarterly, ki jo je izdajala organizacija CBMC (organizacija, podobna slovenskemu društvu PTS-SLO). Velik del pisanja in urejanja je padel na moja ramena, vendar sem imel srečo, da sem imel majhno ekipo ljudi, ki so veliko prispevali k vsebini in grafičnemu oblikovanju. 

Spomnim se, da sem na načrtovalne sestanke prihajal oborožen z lastnimi zamislimi o tem, kako naj revija nastane. Toda v teku večurnega „ustvarjalnega konflikta“ smo vedno prišli do odločitev, ki so bile veliko boljše, kot bi si jih lahko zamislil sam. Vsakdo je prispeval dragocene zamisli. Končni izdelek je vedno presegel naša pričakovanja, kajti celota je bila večja od vsote posameznih delov. 

Tu sem spoznal resnico dveh svetopisemskih odlomkov, ki ju nisem nikoli pozabil: 

Železo se brusi z železom, človek brusi svojega bližnjega” (Pregovori 27:17). 

 

Boljše je, da sta dva kakor eden, ker imata dobro plačilo za svoj trud: če namreč eden pade, ga njegov tovariš vzdigne, gorje pa enemu, če pade, ker ni drugega, da bi ga vzdignil… trojna vrvica se ne pretrga hitro” (Pridigar 4:9-12). 

Poslovni in strokovni vodje so pogosto v skušnjavi, da bi delali sami – postavljajo cilje, oblikujejo načrte in izbirajo strategije, ne da bi spodbujali sodelovanje in povratne informacije ljudi, ki bodo odgovorni za njihovo izvajanje. V najboljšem primeru je to izčrpavajoče, v najslabšem pa pot do neuspeha. 

Odličen primer tega najdemo v svetopisemski starozavezni Drugi Mojzesovi knjigi. Bog je izbral Mojzesa, da Izraelce popelje iz egiptovskega ujetništva. Med potjo v deželo, ki jim jo je obljubil Bog, je Mojzes prevzel odgovornost za reševanje velikih in majhnih sporov, ki so se pojavili med mnogimi tisoči Izraelci. 

Mojzes je bil ljudstvu sodnik od jutra do večera, zaradi česar so bili tako on kot ljudstvo izčrpani in razdražljivi. To je opazil njegov tast Jitro in spoznal Mojzesovo neumnost, ko je poskušal vse to početi sam. „Ko je Mojzesov tast videl, kaj vse je moral Mojzes delati za ljudstvo, je rekel: »Kaj vendar delaš za ljudstvo? Zakaj sediš sam, vse ljudstvo pa mora stati pred teboj od jutra do večera?… To, kar delaš, ni dobro. Sebe in ljudstvo, ki je pri tebi, boš čisto izmučil; kajti to je pretežavno zate, sam tega ne moreš opravljati” (2 Mojzes 18:14-18). 

Jitro je predlagal drugo možnost: imenovati „iz vsega ljudstva sposobne može, ki se bojijo Boga, zanesljive ljudi, ki sovražijo podkupovanje“, da bi bili sodniki v vseh primerih, razen v najtežjih. Rekel je: “Olajšaj si breme… Če to storiš in ti Bog to zapove, boš lahko zdržal in tudi vse ljudstvo bo v miru hodilo domov” (2 Mojzes 18:21-23). Mojzes je sprejel modrost svojega tasta in osvojil ta načrt ter prenesel del odgovornosti za razsojanje na druge, v zadovoljstvo vseh. 

Modro bi bilo, če bi tudi mi upoštevali ta isti nasvet. Ne glede na to, ali smo na položaju izvršnega direktorja, vodje, menedžerja, podjetnika ali nižje na podjetniški lestvici, nam vsem lahko veliko koristi, če uporabljamo prednosti, talente, darove in izkušnje drugih, ki dopolnjujejo naše lastne. Kot piše v 1 Tesaloničanom 5:11: „Zato tolažíte drug drugega in drug drugega izgrajujte, kakor to že delate.” 

O avtorju
© 2025. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Ste kdaj sodelovali pri nekem projektu z drugimi, kjer je rezultat jasno pokazal, da enakega izida ne bi mogli doseči, če bi delali ločeno ali samostojno? Ali ste imeli občutek zadovoljstva, da ste spoznali prednosti skupnega dela? Pojasnite svoj odgovor. 
  2. Pregovor pravi: „Železo se brusi z železom, človek brusi svojega bližnjega.“ Ali ste to že kdaj izkusili? Na kakšen način? 
  3. Zakaj se zdi, da so nekateri ljudje naravnani k samostojnemu delu, namesto da bi spodbujali in pozdravljali sodelovanje drugih v procesu? Ali menite, da gre za ponos ali ego ali pa za pomanjkanje zaupanja v sposobnosti, ki jih imajo drugi? Zakaj ali zakaj ne? 
  4. Kaj menite, kako bi se odzvali, če bi k vam pristopil „Jitro“ in vas opozoril na nekatere pomanjkljivosti v vašem pristopu k delu ter morda predlagal način, kako bi se prenos odgovornosti ali uporaba odlik vaših sodelavcev lahko izkazala za koristna? 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 1 Korinčanom 12:12-26; Efežanom 4:15-16; Hebrejcem 10:24; 1 Peter 4:10 

Izziv za ta teden 

Morda ste nekdo, ki uživa v timskem delu, sodelovanju z drugimi v dobro organizirani ekipi, da bi dosegli določene cilje in naloge. Če je tako, bo ta teden dobra priložnost, da opazujete, kako delajo drugi okoli vas. Če so bolj nagnjeni k samostojnemu delu, poskusite poiskati načine, kako jih spodbuditi, da izkoristijo sposobnosti drugih in tako postanejo še bolj produktivni. 

Če ste eden izmed tistih, ki uživajo v tem, da delajo „samotarsko“, neodvisno od drugih, je zdaj morda čas za ponovno oceno tega pristopa. Ali je za vas najboljši? Pogovorite se o tem z zaupanja vrednim prijateljem, svetovalcem, mentorjem ali s svojo majhno skupino PTS-SLO, če ste član take skupine. Kakšno modrost vam lahko ponudijo? 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!