Menu

Avtor: Sergio Fortes – Po četrt stoletja uspešne kariere v komercialnem letalstvu, kjer sem napredoval od nadzornika do direktorja, sem spoznal pomembno resnico: ljudje v letalstvu so strastni. Tu v Braziliji se šalimo, da je to podobno kot “cacha a” – zelo priljubljeno žganje iz medu ali sladkornega trsa v naši državi. Letalstvo je za mnoge ljudi edinstveno opojno sredstvo.

Zaradi svoje udeleženosti v letalski industriji sem začel sodelovati s svojim profesorjem mednarodnega prava, prav tako novinarjem in pilotom, in ustanovila sva svetovalno podjetje, specializirano za aeronavtične probleme. Od njega sem se veliko naučil, vključno z naukom, ki ga ne bom nikoli pozabil: letalo ima in potrebuje DRŽO. Nekateri jo zamenjujejo z “višino”, ker v angleščini besedi zvenita podobno (attitude/altitude). Seveda je tudi višina temeljnega pomena med letom. Toda profesor me je poučil o drži in ne o višini.

Drža je usmerjenost letala glede na veter in temelji na relativnem položaju njegovega nosu in kril na naravnem obzorju. Brez pravilnega položaja pilot ne more obdržati letala v zraku. Letalo bo padlo. Da bi se letalo lahko soočilo s turbulenco, mora biti pravilno naravnano.

Za soočanje z življenjskimi izzivi prav tako potrebujemo pravilno držo, zlasti v kriznih časih. Življenje ni ravna pot, temveč zaporedje dobrih in slabih okoliščin, na katere se moramo odzivati. Pri tistih, ki se soočajo z izzivi in iz njih izidejo kot zmagovalci, je odločilna njihova drža. Če letalsko prispodobo potegnemo še korak dlje, smo pilot svojega življenja – poveljnik svojega posla, projekta, podjetja. Negotovosti, izgube, zanemarjanja, nesreče, neuspehi in razočaranja bodo prišli prej ali slej. Tisto, kar nas bo ohranilo pokončne, samozavestne in borbene, je naša drža.

V Svetem pismu to omenja apostol Pavel, ki svojo držo izrazi na izjemen način: “Od vseh strani pritiskajo na nas, pa nismo utesnjeni. Ne vidimo poti, pa jo še najdemo. Preganjajo nas, pa nismo zapuščeni. Ob tla nas mečejo, pa nismo uničeni” (2 Korinčanom 4:8-9).

Pozneje pa potrdi, kaj se je naučil o pomenu pravilne drže, ne glede na okoliščine, s katerimi se sooča: “Znam biti reven in znam biti v obilju. Na vse mogoče sem se navadil: biti sit in biti lačen, biti v obilju in biti v pomanjkanju” (Filipljanom 4:12). Pavlova sposobnost vedno imeti pravo držo je bila pomemben dejavnik pri vzpostavitvi ene od dinamičnih verskih skupnosti prvega stoletja v Filipih.

Pavel in njegov prijatelj Sila sta bila močna pričevalca vere, ki je navdihnila mnoge. Vendar so njuna dejanja imela tudi posledice. Družbeni vpliv njunih naukov je hitro učinkoval na nezakonite in neetične gospodarske interese. Prišlo je do konfliktov, zaradi katerih so oblasti začele ukrepati. Pavel in Sila sta se po surovem ravnanju in bičanju znašla v zaporu. Njuna drža je vplivala na nadaljnje dogodke.

Čeprav sta imela veliko razlogov za pritoževanje in občutek poraženosti, sta izbrala drugačno držo: molila sta in hvalila Boga navkljub okoliščinam. Njune molitve in drža so imele veliko moč na Richterjevi lestvici in so v zaporu povzročile dobesedni potres. Ker je njun ječar poznal strogo rimsko zakonodajo, se je odločil, da stori samomor, saj je domneval, da so zaporniki, za katere je bil odgovoren, pobegnili. Vendar je Pavel posredoval in prepričal druge zapornike, naj ne zbežijo. To je privedlo do tega, da je paznik sprejel Pavlovo in Silovo vero.

Svojih okoliščin ne moremo vedno izbirati, naša drža pa je stvar izbire. Kakšna je vaša drža do življenjskih okoliščin? Kakšen je vaš odnos do izzivov v vašem podjetju? Leto je še mlado, ampak kakšen odnos imate do izzivov, s katerimi se boste zagotovo soočili? Drža, ki jo boste zavzeli, bo odločilna!

O avtorju
Sergio Fortes je mentor in svetovalec na področju logistike in strateškega menedžmenta. Kot član organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija) v Sao Paulu v Braziliji že več kot 20 let usklajuje prevajanje Ponedeljkove mane v portugalščino. Predan je Jezusu v Njegovem velikem poslanstvu pridobivanja učencev.

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Če kaj veste o letalstvu ali letenju, kako razumete pomen drže/položaja? Ste že kdaj slišali ta izraz? Kako razumete razliko med položajem in višino?
  2. Če letalsko analogijo prenesemo v vsakdanje življenje, kako drža vpliva na to, kako se odzivamo na vsakdanje okoliščine – zlasti na nadloge?
  3. Kateri dejavniki po vašem mnenju vplivajo na to, kakšno držo zavzamemo? Ali lahko spremenimo svojo držo, da bi se prilagodili spremenjenim okoliščinam, kot mora pilot spremeniti položaj letala, da bi se prilagodil pogojem letenja? Zakaj ali zakaj ne?
  4. Kako lahko vera – ne le vase in svoje sposobnosti, temveč tudi v Boga in Njegovo vpletenost v naša življenja – vpliva na našo držo, ko preživljamo običajen dan?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, preberite naslednje odstavke (če imate internetno povezavo, lahko – s klikom na spodnje vrstice – preberete vse naštete citate neposredno na biblija.net):

Psalm 23:1-6; Pregovori 3:5-6; 15:22; 16:3; 16:9; 19:20; 20:24; Jeremija 29:11-13; 33:3

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!