Menu

Avtor: Robert J. Tamasy – Ko se še naprej spoprijemamo s posledicami svetovne pandemije koronavirusa, je naše delo – in to, kako ga dojemamo – dramatično prizadeto. Mnogi od nas, če nismo tega delali že prej, smo spoznali prednosti in izzive dela od doma. Nekaterim se je opis dela močno spremenil, drugi pa so službe izgubili ali pa so bili začasno odpuščeni zaradi gospodarske recesije.

Vsi ti dejavniki so spodbudili mnoge od nas, da ponovno ocenimo svoj odnos in dojemanje dela: kaj pomeni, zakaj ga opravljamo in kaj od njega pričakujemo. Ali je delo, kot ga nekateri opisujejo, le “nujno zlo”, ki bi se ga želeli izogniti, če bi bilo možno? Ali je le “služenje kruha” – ustvarjanje dohodka, s katerim bomo lahko plačevali račune, izpolnjevali potrebe in vzdrževali zaželeni življenjski slog? Ali pa za tem stoji kaj več – ali je delo vredno samo po sebi, ki nam lahko pomaga najti smisel, vrednost in namen?

Neki premeten človek se je izrazil takole: “Zelo rad imam delo. Ves dan lahko sedim in gledam ljudi, kako delajo.” Ali ta izjava – da je delo dobro, dokler je nekdo drug tisti, ki se trudi – odseva, kar čutite vi?

David McKay, predsednik in glavni direktor največje kanadske banke RBC, je ponudil precej bolj pozitiven pogled na delo: “Spoznajmo, da je privilegij do dela dar, da je sposobnost delati blagoslov in da je ljubezen do dela uspeh.” V tej kratki izjavi je povezal delo z nekaterimi zanimivimi koncepti: da je delo privilegij, dar, blagoslov in uspeh – če ga radi opravljamo. Vsak od teh je vreden razmisleka in razčlenitve.

Verjemite ali ne, bil je čas, ko delo ni bilo garanje, ko ni bilo obremenjeno s frustracijami. V Prvi Mojzesovi knjigi Stare zaveze v Svetem pismu, ko je Bog ustvaril prva človeka Adama in Evo, je bilo njuno “delovno mesto”, Edenski vrt, čudovito, idilično okolje. “Bog ju je blagoslovil in Bog jima je rekel: Bodita rodovitna in množita se, napolnita zemljo in si jo podvrzita; gospodujta ribam v morju in pticam na nebu ter vsem živalim, ki se gibljejo po zemlji… dajem vama vse zelenje s semenom, ki raste po vsej zemlji, in vse sadno drevje, katerega sadje nosi seme. Naj vama bo v hrano…” (1 Mojzes 1:28-29).

To je bil izvrsten dogovor, potem pa sta ga Adam in Eva zavozila. Zoperstavila sta se

Božjemu ukazu, naj ne jesta sadu “z drevesa spoznanja dobrega in hudega” (1 Mojzes 3:17). Posledice njunega uporništva čutimo še danes: “…naj bo zaradi tebe prekleta zemlja; s trudom boš jedel od nje vse dni svojega življenja… V potu svojega obraza boš jedel kruh…” (1 Mojzes 3:17-19).

Ko torej gremo v službo – v tradicionalni pisarni, če potujemo po letališčih ali pa se javimo na delovno postajo na svojem domu – in stvari ne gredo, kakor bi morale, se lahko vsi zahvalimo Adamu in Evi. Onadva sta to sprožila! Ampak ali to pomeni, da vsak delovni dan začnemo s pritoževanjem, ker je delo težko? Lahko imamo tak odnos. Lahko pa se – kot je rekel McKay – odločimo gledati nanj kot na privilegij, dar in blagoslov. Nakar zavihamo rokave in vložimo potrebni trud.

Poslovni svetovalec Tim Kight je zapisal: “Zdravniki vas ne ozdravijo. Nutricisti ne zmanjšajo vaše teže. Učitelji vas ne naredijo pametne. Trenerji vam ne izboljšajo kondicije. Vsi ti pomagajo, ampak vi morate sprejeti odgovornost in opraviti delo.” Ko to storimo, lahko uživamo sadove svojega dela in začutimo zadovoljstvo, ki ga prinaša dobro opravljeno delo.

O avtorju
© 2021. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa je napisal knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Preden ste prebrali današnjo Ponedeljkovo mano, kako bi opisali svoj odnos do svojega dela?
  2. Kaj menite, da je pomen odnosa, ki ga imamo do svojega dela, še posebej, ker zanj ponavadi porabimo precejšen odstotek svojega časa vsak teden? Ali je naš odnos res pomemben? Zakaj ali zakaj ne?
  3. David McKay govori o tem, da je delo privilegij, dar in blagoslov. Kaj pravite na uporabo teh izrazov za vsakodnevne izzive in frustracije, ki jih vsi doživljamo na delovnem mestu?
  4. Če bi spremenili eno stvar v svojem odnosu do dela – na splošno ali pa specifično v vaši sedanji situaciji – kaj bi to bilo? Razložite svoj odgovor.

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, preberite naslednje odstavke (če imate internetno povezavo, lahko – s klikom na spodnje vrstice – preberete vse naštete citate neposredno na biblija.net):

1 Mojzes 1:2731; Pregovori 10:5; 12:24; 22:29; Pridigar 1:12; 1:911; 2:4-11; 2:2426; 5:18

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!