Menu

Avtor: Robert J. Tamasy – “To podjetje nima šanse!” (Neprevedljiva besedna igra: angl. “doesn’t have a prayer” – dobesedno “nima molitve” – pomeni “nima šanse”). Ste že kdaj slišali koga reči to? Ste to rekli ali pomislili sami? Običajno takšna izjava napoveduje, da je uspeh – celo preživetje – poslovnega podjetja v najboljšem primeru malo verjeten. Še celo molitve naj ne bi pomagale.

Rad pa bi predlagal, da na to vprašanje pogledamo s povsem drugačnega vidika. Iz mojih izkušenj namreč izhaja, da številna velika in majhna podjetja propadejo prav zato, ker ne vključujejo molitve. Namesto da bi iskali Božjo modrost in se obrnili k Njemu po usmeritev, se lastniki in vodje odločijo, da bodo sami oblikovali svojo pot. Pri tem ni prostora za razmislek o tem, kaj si Bog morda misli o njihovih namerah.

Poznam kar nekaj ljudi, ki so se domislili idej, za katere so menili, da so varne pred neuspehom. Razvili so poslovne načrte, uspeli zbrati zagonska sredstva, pridobili partnerje in pripravili impresivne tržne strategije. Toda nekaj je manjkalo: Niso molili o tem, kar so nameravali storiti, saj so računali na Božji blagoslov.

Nekemu prijatelju, ki se je ukvarjal z razvojem industrijskih nepremičnin, se je na primer ponudila priložnost, ki je ni smel zamuditi. Pridobil je potrebna finančna sredstva, k sodelovanju pritegnil navdušene partnerje in storil vse, kar bi storil običajen podjetnik. Razen molitve. Leta pozneje je bil njegov projekt, ki ga ni smel zamuditi, tik pred stečajem, in moj prijatelj se je trudil, da bi se rešil iz te zanke.

Kljub temu ljudje ob zamisli o vključevanju molitve v proces poslovnega načrtovanja pogosto skomignejo z rameni ali so celo skeptični. Zakaj bi se trudili moliti o tem, kaj nameravamo storiti na trgu? Kaj ima Bog sploh opraviti s podjetjem? Če verjamemo Svetemu pismu, ima v resnici Bog veliko opraviti s tem, ali podjetje preživi in uspeva ali pa propade. Upoštevajte le nekaj pomembnih načel:

Božje vodstvo je veliko boljše od našega. Od kod nam razum, izkušnje, strast in prirojeni talenti za velik poslovni podvig? Morda smo trdo delali, da bi razvili in izpopolnili svoje spretnosti, toda “surovine”, s katerimi smo začeli, so prišle od Boga. Ko Ga vključimo v svoje načrtovanje, s tem priznavamo, kaj vse je že storil in kaj lahko stori. “Človekovo srce načrtuje svojo pot, a Gospod vodi njegove korake” (Pregovori 16:9). “Gospod vodi človekove korake, smrtnik pa, mar razume svojo pot?” (Pregovori 20:24).

Božje razmišljanje daleč presega naše. Za poslovno načrtovanje sta nevarna dva odnosa do Boga: da Ga popolnoma ignoriramo ali da domnevamo, da je vse, kar počnemo, Zanj sprejemljivo, če je le zakonito. V svoji vnemi, da se lotimo posla, se odločimo, da se ne bomo predhodno posvetovali z Gospodom. Kar je obžalovanja vredno, saj bi nam dejavnike, na katere nismo pomislili, lahko razkril skozi molitev ali pa bi nas usmeril k boljšemu načrtu. “Gospodu priporočaj svoja dela in tvoji načrti se bodo uresničili” (Pregovori 16:3). “V človekovem srcu je veliko načrtov, uresniči pa se Gospodov sklep” (Pregovori 19:21).

Božja izbira pravega trenutka je veliko boljša od naše. V svojem lastnem razmišljanju pogosto čutimo potrebo po takojšnjem ukrepanju, saj se bojimo, da bi lahko izgubili odlično priložnost. Sveto pismo nas uči, da je pametno ravnati previdno in s pričakovanjem v molitvi. “Bodi miren pred Gospodom, zaupaj se mu… Upaj v Gospoda in drži se njegove poti, in povzdignil te bo, da boš deželo podedoval…” (Psalm 37:7,34).

O avtorju
© 2022. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Kako pogosto – če sploh kdaj – ste slišali, da bi si poslovni voditelji vzeli čas in se zavezali, da bodo molili k Bogu ter Ga prosili za modrost in vodstvo, preden se lotijo novega projekta? Zakaj menite, da je tako?
  2. Se spomnite trenutka, ko ste resno molili o pomembni poslovni ali poklicni odločitvi in bili zavestno pripravljeni podrediti se, če bi Gospod spremenil vaše načrte ali usmeritev? Če je tako, pojasnite okoliščine in izid.
  3. Kaj po vašem mnenju pomeni pregovor, ki pravi, da “človek načrtuje svojo pot, toda Gospod določa njegove korake”?
  4. Zakaj je tako težko slediti napotku iz Psalmov: “Bodite mirni pred Gospodom in zaupajte se Mu”? Ali menite, da nepripravljenost biti miren in čakati nanj pomeni pomanjkanje vere? Zakaj ali zakaj ne?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, preberite naslednje odstavke (če imate internetno povezavo, lahko – s klikom na spodnje vrstice – preberete vse naštete citate neposredno na biblija.net):

Pregovori 11:14; 12:15; 15:22; 16:4; 19:20; 21:30-31; 27:1

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!